7 tegn på spirituell overgrep

Please follow and like us:
onpost_follow 12

Noen ganger lurer jeg på hvordan folk får kontrollen og får folk til å følge dem nesten blindt. Jeg lurer på om vi faktisk ønsker å bruke hjernen vår og tenke for oss selv eller heller la andre tenke for oss. Fordi en person i en ledende stilling ikke har noen autoritet, med mindre vi gir dem den autoriteten og gjør som de forteller oss å gjøre.

Hvem setter normer og verdier?

Med religion kommer det lover, verdier og standarder fastsatt av grunnleggere / ledere. Ofte basert på verdiene og standarder som er aktuelt den tiden grunnleggeren lever. Siden vi alltid utvikler oss, mote endres og endringer er noen ganger så radikalt at det ikke alltid blir akseptert som normalt. Som den tiden da alle kvinner hadde på seg skjørt eller kjoler, og bare noen få våget å ha på seg bukser og ble kritisert for det. Men er det galt nå at en kvinne har på seg bukser når det var galt da? I kulten jeg vokste opp i, er det.

Jeg spør meg ofte om disse lovene er laget for å gjøre deg til en bedre person eller å få kontroll over deg. Lover som legger så mye press på å være hellig nok til å få belønningen som å gå inn i bortrykkelsen eller til himmelen, og du vil ikke protestere og gå imot og bare gjøre som du blir fortalt. Og når tiden kommer og grunnleggeren går bort, forlater han/hun en flokk av tilhengere som desperat prøver å beholde fast i den religionen med de standarder og verdier grunnleggeren satt. Men utløper disse på et senere tidspunkt, selv når de prøver å holde fast på dem med alt de har?

Hvis du går imot pastorens råd, er du ute av Guds vilje

Vi lærte om et slags hierarki. Mannen er lederen av familien. Pastoren er kirkens leder og Gud lederen til pastoren. Så på en måte gir den denne pastoren mye makt og autoritet. Hvis du går til ham med et spørsmål, og han gir deg et svar, er det best å lytte og gjøre som han sier. Hvis du tar en sjanse og går imot det rådet, er du ute av Guds vilje.

I begynnelsen skjønte jeg ikke virkelig at det var misbruk av makt. Jeg lærte det fra en ung alder å lytte og å adlyde. Men da kravene ble mer latterlige, ble vi mer og mer klar over manipulasjonen og det åndelige overgrepet.

Hva er tegn på spirituell overgrep?

1. Standarden for ære, respekt og autoritet er forvrengt.

Dette er et av de største tegnene i mine øyne for spirituell overgrep. Over tid vil ledere ikke være omgjengelig lenger. Det kan være misbruk av verset “ikke berør Guds salvede”, og kirken mister sin evne til å komme til fornuft sammen. Det er egentlig ikke en æreskultur og respekt som er gitt til både lederskap og troende, men et diktatur har tatt sin plass.

Det er lite fokus på å jobbe gjennom problemer. Så folk vil forlate kirken i stillhet eller underkaste seg selv. Ledere tvinger kraft, truer og manipulerer for å få ting til å skje og få deg til å adlyde.

2. Over-spiritualisering av alt.

Dette er et stort problem generelt. Det er veldig enkelt å si “Gud fortalte meg”, og du blir avvæpnet for enhver protest du kan ha. Du kan ikke gå imot Guds ord. Det ville være alt mot det du tror på. Det gir lederen mer og mer makt, og det blir til denne åndelige manipulasjonen. Det er veldig enkelt å dekke over feil og usikkerhet når de forteller deg “Gud fortalte meg”.

3. Frykt og skam får folk til å underkaste seg.

Spesielt når det er en liten menighet, er det vanskelig å gjemme seg i massene når ting blir kastet i ansiktet ditt fra prekestolen. Noen ledere kan angripe deg direkte ved navn eller indirekte med detaljert beskrivelse hva som er galt med deg, men likevel med det formål å ydmyke deg foran menigheten. Selv om alt du forteller til ledelsen skal forbli konfidensielt, kan du ikke stole på dem. De kan bruke det mot deg.

4. Å ha kontroll over personlige beslutninger i en persons liv.

Mange ledere føler seg trygge når de kan kontrollere livet ditt. De kan fortelle deg hvem du skal gifte deg, hvem du ikke skal gifte deg med. Hva skal du skal ha på deg. Hvis du kan reise eller ikke. Hvilken jobb å få. Hvilken skole du skal gå til. Hva slags bil du bør kjøpe. Og listen fortsetter og fortsetter.

5. Lederens synder og svakheter minimeres mens folks synder og svakheter maksimeres.

Når en leder gjør en synd blir det ofte feid under teppet. Folk som stiller spørsmål om lederens oppførsel, blir forstummet og ydmyket selv. Når var den siste gangen du hørte en pastor utale og omvende seg av bestemte emner/synd til menigheten? Det handler ofte om hva kirken trenger for å være riktig og svært lite om å ydmyke seg for Gud.

6. Mobbe de som forlater menigheten.

Det er en tid da du trenger å håndtere farlige og giftige mennesker. Ofte handler konflikten om ærlig uenighet. Og i stedet for å håndtere det på en skikkelig måte, mobber de og skyver deg bort. Du kan bli utestengt, kommunikasjon og kontakt vil bli brudd, og du vil bli behandlet som en utstøtt. Eller du blir mobbet så mye at du forlater menigheten frivillig.

Please follow and like us:
onpost_follow 12

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of